dnes je piatok,  28. február 2020,  meniny má Zlatica,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 06:33,  dnes západ slnka: 17:24
globpneu.sk

Zásady bezpečného brodenia - článok

autor: gamo
pridané: 21.11.2010 19:24
Zásady bezpečného brodenia

Brodenie ponúka rybárovi veľkú výhodu - môže sa dostať tam, kde sa bežný rybár v bežnej obuvy dostať nemôže. Avšak brodenie v neznámom, poprípade rozvodnenom toku môže byť nebezpečné. Ako sa zbytočne nevystavovať riziku? Pokúsil som sa zhrnúť akési "zásady brodenia" do niekoľkých bodov:

 

- Brodíme len vtedy, ak nieje možné dané miesto prechytať z brehu – bezdôvodné brodenie nielen zbytočne plaší ryby, ale aj zbytočne unavuje rybára.

 

- Ak brodíte priamo cez napr. rozvodnené rameno rieky, príp. miesto, o ktorom vopred vieme, že je nebezpečné, nikdy nebroďte sám; majte na brehu niekoho, kto vás buď istí lanom, alebo je aspoň schopný zavolať pomoc, keby sa niečo stalo.

 

- Ak chcete prebrodiť väčšiu rieku na druhý breh, nebroďte v zákrute – na vonkajšej strane tečie voda podstatne rýchlejšie než v bežnom, rovnom úseku. Taktiež sa vyhýbajte vírom na hladine – spôsobujú ich väčšie balvany na dne, pri našliapnutí na ne si môžete vyvrtnúť členok.

 

- Ak brodíte po prúde, kalíte vodu a plašíte ryby pod sebou – preto radšej postupujte proti prúdu.

 

- Vyhýbajte sa detritu (naplaveným konárom...) a rastlinstvu – nikdy neviete, čo je pod nimi, môžete sa do nich zapliesť alebo vás (v prípade rieky) môžu stiahnuť pod hladinu.

 

- Ak brodíte pozdĺž brehu, všímajte si pás tráv a rastlinstva. Vztýčené steblá znamenajú plytčiny, naopak uležané hlbšiu vodu (obr. 1). Našlapujte opatrne – pri brehoch sú často zaplavené nory bobrov a vydier, aj meter hlboké - ľahko sa do nich prepadnete.

 

- Ak prechádzate cez neznáme zaplavené územie, našlapujte na trsy trávy, nie na pôdu – niektoré bahná (napr. tmavošedé ílovité) sú aj niekoľko metrov hlboké (obr. 2). Všímajte si stopy raticovej zvery. Tam, kde sú hlboké a mäkké bahná, žiadne stopy nenájdete. Naopak, tam, kde sú plytšie naplavené bahná (hnedé, hustejšie), bývajú celé chodníčky zvery k vode.

 

- Nespoliehajte sa na to, že nevhodný úsek rýchlo prebehnete – ak je to ílovité, hlbšie bahno, zapadnete určite rýchlejšie.

A ak predsa len zapadnete, nerobte paniku a prudké pohyby – tým sa ponárate ešte hlbšie. Najskôr sa skúste vytiahnúť o nejaký blízky predmet – napr. konár, pevný trs tráv a pod. Ak nič také nieje nablízku, odložte všetko, čo by vám mohlo prekážať v pohybe, a položte za seba nejaký pevnejší predmet – batoh, alebo rybársku vestu s podberákom. Skúste si ľahnúť na chrbát na vestu a pomaly vyťahujte nohy, pričom dbajte na rovnomerné rozloženie váhy. Potom sa už len opatrne preplazte na pevnejších povrch.


Tak teda veľa šťastia pri brodení a odhaľovaní nových zákutí!

 

 

počet zobrazení: 1 922
počet hlasov: 1
kategória: iné
 
fotografie k článku
obr. č. 1 - Zásady bezpečného brodenia obr. č. 2 - Zásady bezpečného brodenia