dnes je piatok,  28. február 2020,  meniny má Zlatica,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 06:33,  dnes západ slnka: 17:24
globpneu.sk

Sú ryby schopné učiť sa? - článok

autor: gamo
pridané: 13.3.2011 10:40
Sú ryby schopné učiť sa?

 

Sú ryby schopné učiť sa?

Do akej miery sú ryby inteligentné? Ako vnímajú ulovenie? Sú schopné si z neho vyvodiť dôsledky a poučiť sa? Tieto a mnohé ďaľšie otázky si nespočetnekrát kladú mnohí z nás, rybárov.

Bohužiaľ, dnes ešte stále neexistuje jednoznačná odpoveď na tieto otázky. Ryby nedokážu jasne a logicky uvažovať a teda si ani nemôžu z ulovenia vyvodiť nijaké jasné závery. Väčšina zvierat si poučenie vyvodí z prostého pocitu bolesti – to, čo bolí, je zlé a teda sa tomu snaží vyhnúť. Čo sa rýb týka, stále nemáme jednoznačnú odpoveď, či bolesť cítia, alebo nie – každú chvíľu je zverejnený nejaký pokus, ktorý vnímanie bolesti u rýb potvrdzuje, aby hneď vzápätí bol zverejnený druhý, ktorý ho kompletne neguje. A tak stále dokola.

Faktom však zostáva, že čoraz viac vedcov (myslím kvalifikovaných neurológov, nie rôznych samozvaných odborníkov a ochrancov prírody) sa zhoduje natom, že ryby bolesť vnímajú – otázne skôr je, v akej miere. Ako príklad uvediem pokus, keď bol do tlamy jednej skupiny pstruhov vpravený včelí jed a do tlamy druhej fyziologický roztok. U rýb „naočkovaných“ včelím jedom trvalo 3x dlhšie, než začali opäť normálne príjmať potravu.

Nejde teda len o jednoduchý reflex. Ryby sa po „naočkovaní“ správali mierne vystresovane, akoby bolesť naozaj cítili a mali obavy. Podľa môjho osobného názoru teda nie je otázkou či, ale ako, resp. v akej miere ryby bolesť vnímajú. Tu opäť uvediem príklad – podarilo sa mi počas jedného dňa uloviť 2x toho istého pstruha. Prvýkrát bol záber prudký, bleskový výpad z tône a okamžitý útok. Druhýkrát pstruh z tône vyštartoval skôr zvedavo a obozretne nástrahu skúmal. Zabral až na tretí pokus, aj to na iný vobler a na okraji tône, teda tesne predtým, než by nástraha šla do príliš plytkej vody. Následne som tohto pstruha skúšal uloviť ešte 2 dni, no napriek jeho očividne dobrej fyzickej kondícii už nástrahu po nahodení vždy  len zvedavo sledoval, nikdy viac nezabral. Z tohto som si teda ja osobne vyvodil dva závery – ryby sa dokážu učiť a veľmi pravdepodobne bolesť cítia (alebo nejakým spôsobom vnímajú.) 

Samozrejme, nie je to také jednoduché. Na druhej strane stojí rad vedcov, ktorí sa opierajú o to, že ryby prosto nemajú aparát na vnímanie bolesti a teda ju nemôžu ani cítiť. Tvrdia, že ryby si neuvedomujú dôsledky, resp. nie sú schopné sa poučiť – iba reagujú. Rybári z tejto skupiny tvrdia, že neschopnosť rybára uloviť rybu v tomto prípade nepramení zo schopností ryby (zjednodušene povedané), ale z NEschopnosti rybára. Ryba prosto vie rozoznať, čo je pre ňu v danej lokalite prirodzené a čo nie a teda neprirodzenú potravu sabotuje. Dokonca aj silon či háčik si nespájajú s predcházajúcou bolesťou – proste sa im vyhýbajú, nakoľko im inštinkt (nie nadobudnutá skúsenosť) hovorí, že „je to neprirodzené a teda neviem, čo od toho môžem očakávať.“ Na podobnom princípe funguje aj prívlač – ak sa okolo dravca mihne nástraha, reaguje inštinktívne a teda zaútočí. Alebo aj nie, ak sa v ňom z nejakého dôvodu onen inštinkt neprebudí...

Či teda ryba bolesť cíti alebo nie, nevie súčasná veda jednoznačne potvrdiť a je teda na rybároch, ku ktorému názoru sa priklonia. Jedno je však jasné a bez diskusie – ryba je živý tvor a či už bolesť akokoľvek (ne)vníma, je potrebné sa k nej správať ohladuplne a šetrne. 

počet zobrazení: 2 111
počet hlasov: 6
kategória: iné
 

komentáre

marstan , 20.3.2011 o 14:56

Otazka stoji tak že ako sa ryby vedia naučiť na to že ich krmiš a chodia potom na to miesto - naučia sa na to dobré. Druha strana mince je že je tam riziko toho že sa môžu chytiť. Čiže čo prevláda nad čím... dobro nad zlom alebo opačne...