dnes je pondelok,  21. október 2019,  meniny má Uršula,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 06:19,  dnes západ slnka: 16:43
Kúpou trička s logom PetrovZdar.sk podporíte chod portálu PetrovZdar.sk
C.B. ONE, s.r.o.

Výroba boilies z pohľadu matematiky - článok

autor: lunimus
pridané: 15.4.2013 11:41
Výroba boilies z pohľadu matematiky

Poznámka na úvod. Tento článok je určený začiatočníkom, ktorí chcú váľať vlastné boilies a majú problémy s určením ideálneho priemeru hada pre svoj konkrétny rollball. Prečítať si ho môžu aj všetci skúsení váľači, ktorí chcú vedieť prečo používajú práve taký priemer hada, aký používajú. No a tí, ktorým je to všetko jedno, tak sa vám ospravedlňujem, ale v tomto článku vám neposkytnem žiadne prevratné informácie ani nič zaujímavého, kvôli čomu by ste mali pokračovať v čítaní môjho článku. Skrátka berte ho tak, že článok je určený inej záujmovej skupine.

Už niečo málo vyše roka som stále nadšeným rybárom začiatočníkom. Ešte stále som vo fáze, kedy skúšam nové veci, testujem a vymýšľam nové „omyly“ za ktoré som si už nie raz vyslúžil komentár, že idem na vec moc zložito. Mňa však toto bádanie baví, preto že ak by som len slepo zobral už vyskúšané dogmy a chytal by som len osvedčenými metódami, mal by som možno síce viac úspechov na rybách, ale nikdy by som sa nedozvedel prečo. Nemajte mi teda prosím za zlé, že sa rýpem aj do vecí, ktorým nerozumiem. Jednoducho ich chcem pochopiť a k tomu treba sem tam aj nejaký omyl. Až keď im porozumiem, budem ich môcť kombinovať tak, aby som pre ryby vymyslel niečo nové, neokukané a hlavne funkčné.

Priatelia, som začiatočník a teda vám ostrieľaným borcom nebudem radiť zaručené receptúry na boilies cesto. Skôr by som chcel objasniť z pohľadu matematiky výrobu „gulí“, pretože, keď som sa kdekoľvek pýtal, aký priemer hada mám použiť pre daný rollball, dostal som X rôznych odpovedí. Každá z nich mala síce niečo do seba, ale všetky boli zistené experimentálne a s určitou dávkou nepresnosti.

Aký priemer hada, alebo ak chceme klobásy teda potrebujem, aby som uváľal ideálne gule?

Začať musíme výpočtom objemu finálneho produktu – hotového boilies, teda presnejšie ma zaujíma priemer rollballu. Vezmime príklad, že môj rollball má priemer D=20mm t.j. polomer R=D/2=10mm

Objem gule vypočítame podľa vzorca
V=(4/3) x Pi x R3 [mm3]
V=(4/3) x 3,14 x 1000 = 4188,79 [mm3]

Pokračujeme jednoduchou úvahou. Valček akého priemeru potrebujem vložiť do rollballu, aby jeho objem „v“ bol identický s objemom finálnej gule „V“ ?

Vieme, že objem valca vypočítame zo vzorca
v=Pi x r2 x h
Tu poznáme dve premenné. Prvou je objem valca, ktorý musí byť rovný objemu gule, teda v=V a poznáme aj parameter h, čo je výška valca z ktorého sa bude guľa váľať. Výška valčeka je rovná vzdialenosti medzi jednotlivými drážkami na rollballe a je teda rovná priemeru rollballu. V našom prípade je to 20mm
Po dosadení do vzorca sa dostávame k nasledovnému
4188,79 = Pi x r2 x 20
po úprave
4188,79 / (Pi x 20) = r2
66,6 = r2 obe strany odmocníme a vyjde nám
r=8,1649 mm z čoho vyplýva, že priemer nášho hada musí byť d=2xr = 16,3299 mm

Výsledok našej úvahy je, že do rollballu priemeru 20mm potrebujem použiť hada, ktorého ideálny priemer bude 16,3299mm

Ak pokračujeme v úvahe, tak je jasné, že bez ohľadu na priemer rollballu bude pomer priemeru hada k priemeru rollballu vždy konštantný.
Teda platí, že pomer = (priemer hada / priemer rollballu) x 100 = (16,3299 / 20) x 100 = 81,649%

Keďže cesto má určitú pružnosť a boilies nemusí byť absolútne presne v tvare gule, dovolí nám drobné zaokrúhlenie a ak si zapamätáme, že priemer hada má byť 82% priemeru rollballu, chybu neurobíme.

Ak je náhodou niekto z matematiky slabší a robí mu to problémy prepočítať, prikladám jednoduchú tabuľku priemeru boilies a ideálneho priemeru hada.

Priemer boilies [mm]

Priemer hada [mm]

8

6

10

8,2

12

9,8

14

11,4

16

13,1

18

14,7

20

16,3

24

19,6

28

22,9

32

26,1

Aby nedošlo k žiadnemu omylu, musím ešte upozorniť na jednu vec. Výpočtom sme zistili priemer hada, ktorý sa bude používať na rolovanie gulí. Priemer diery, ktorou sa bude cesto vytláčať, či už z lisu, mlynčeka, alebo z pištole bude ešte menší, než je priemer samotného hada.
Tento výpočet síce je možné urobiť tiež, ale už v žiadnom prípade nie takto univerzálne.
Jedná sa o to, že každé zloženie konkrétneho cesta má svoje špecifické vlastnosti, ako je napríklad pružnosť a tuhosť cesta.
Cesto sa v lise stlačí, prejde formovacím otvorom, za ktorým sa tlak uvoľní. V závislosti od pružnosti cesta sa had „nafúkne“ a výsledný priemer bude väčší, ako priemer nátrubku.
Jeho veľkosť je nutné pre každé cesto určiť experimentálne.

Osobne to riešim celkom jednoducho. Na vytláčanie hada používam mäsový mlynček, kde mám vyrobený klobásový nadstavec z obyčajného plastového lievika so zrezanou spodnou nálievkou (zúžená časť). Podľa tuhosti cesta vkladám do lievika z vnútornej strany lievika redukciu, ktorá je vyrobená z klasickej špičky, ktorá sa používa na silikónových kartušiach. Ich výhodou je cena, skladnosť a hlavne ľahká identifikácia vhodného priemeru. Keďže tieto špičky majú kužeľovitý tvar, mám ich na dĺžku pozrezávané po cca 1-2mm. Ak mi priemer hada nevyhovuje, rýchlo identifikujem, ktorý priemer špičky je lepší. Stačí ich usporiadať do radu vedľa seba a siahnem po najbližšej väčšej, alebo menšej špičke.

Ak ste sa dočítali až sem, isto vám teraz napadne otázka, prečo teda treba výpočet, keď špičky i tak riešim experimentálne podľa každého cesta zvlášť?
Dôvod je jednoduchý. Chcel som poznať princíp a tiež v čase, keď som váľal svoje prvé boilies, zhodou okolností všetci robili s priemerom hada také tajnosti, ako keby som sa pýtal na najprísnejšie stráženú receptúru. Teraz, keď poznám princíp rolovania a závislosť medzi priemerom hada a finálnou nástrahou, viem pri ich výrobe rýchlejšie, reagovať na čiastkové problémy a viem prečo mi z rollballu lezú valčeky miesto guličiek.

Teraz už len dúfam, že sa mi podarí objaviť zaujímavú receptúru, ktorá bude úspešne chytať ryby a budem sa s ňou môcť podeliť s vami. Tam už však nebudeme spolu hľadať žiadne matematické zavislosti.
Posledná poznámka na záver.
Som presvedčený, že boilies v tvare ideálnej gule je dôležitý len pre image rybára (ak opomeniem nahadzovanie kobrou) a rybe je úplne jedno, či zožerie guličku, ovál, valček, alebo dokonca kocku. Niekedy dokonca neokukaný vzhľad nástrahy môže pomôcť presvedčiť rybu k záberu a teda ak vám lezú von malé súdky, nestresujte, rybe to bude určite chutiť rovnako.


Prajem vám veľa úspechov pri váľaní a hlavne veľa úspechov pri samotnom love.

Petrov zdar
Lunimus

počet zobrazení: 2 915
počet hlasov: 3
 

komentáre

hdodo , 17.4.2013 o 19:58

Aj Luboo nechcel byť kaprár a už ide kupovať udice na kapra :D.

visage , 17.4.2013 o 15:01

nikdy nehovor nikdy :DDD

lunimus , 15.4.2013 o 12:05

a aby bolo jasné, aj tak zo mňa kaprár nebude :-D