dnes je utorok,  7. apríl 2020,  meniny má Zoltán/Róbert,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 05:13,  dnes západ slnka: 18:22
globpneu.sk

Hláčik - diskusia

autor: 11matus11
pridané: 4.5.2014 15:48

neviete kde zohnam nastrahu vola sa to hláčik alebo tak nejako je to rybka a robi take pohyby do boku no neviem ako presne sa vola a nemozem ju najst na internete

počet zobrazení: 2 291
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
lunimus, 8.5.2014 o 9:04

Lubo ... ja som mal na mysli rybu odkaz Hlaváč Čiernoústy - po česky a po slovensky Býčko Čiernoústy, čo je ryba loviteľná celoročne a bez stanovenej lovnej miery :) ... trochu sa nám to tu doplietlo s tými CZ/SK menami rýb ... ale som si myslel, že ako si spomenul, že "hláček" je starý český výraz, tak som si myslel, že sa dnes môže jednať o nášho býčka čiernoústeho :) .... inak úplne súhlasím s tým, čo si napísal :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

LuboO, 7.5.2014 o 19:59

este jednu vec k tomu, hlavac je typicka ryba pstruhovych a hornych casti lipnovych pasiem, je to vlastne spoluputnik pstruha. A ako urcite vies, ako nastrahovu rybku nesmies pouzit rybku dovezenu z ineho reviru. A kedze v pstruhovych a lipnovych vodach je zakazane lovit na zivu rybku, mozes ju pouzit naozaj len na tu privlac. Preto by som na tvojom mieste velmi nespekuloval a sustredil sa na nastrazky, ktore sa vyskytuju v danom reviri, ono je to vzdy najlepsie pouzit rybku, ktora sa v danom reviri vyskytuje a je tam ako prirodzena potrava dravcov, na ktoru su zvyknute. ◄ reagovať

LuboO, 7.5.2014 o 19:51

Hlavace su u nas chranene od 15.3 do 31.5. a nemylil sa, skutocne sa kedysi pouzival hlavac, nazyvali ho aj hláč, na privlac na pstruhovych potokoch, odrezala sa hlava, dala sa olovena ciapocka a vlacilo sa s nim. Takze sice ide o privlac, ale myslel urcite konkretny druh ryby. ◄ reagovať

lunimus, 7.5.2014 o 19:29

no ... pokiaľ je to to, čo si uviedol, tak to je ak sa nemýlim celoročne chránená rybka ... takže to Matúšovi nepomôže ... Výzorovo podobný je býčko, čo je zas rybka celoročne loviteľná ... ale podľa Matúšovho popisu som si myslel, že by sa malo jednať o umelú nástrahu (čo hľadá) a potom si viem predstaviť, že chalan zle rozumel ... videl niekoho loviť dravce, opýtal sa, čo to má ... dotyčný nerozumel otázke a odpovedal "vláčim" ... možno mal nádchu a Matúč rozumel, že nástraha je hláčik :) ... ale to už moc komplikujem :) ... možno by sa mohol Matúš vyjadriť, že čo to vlastne hľadá :) ◄ reagovať

LuboO, 7.5.2014 o 16:19

hláčik, resp. hláček je stary česky vyraz ci nazov pre hlaváča (Cottus sp.) odkaz ◄ reagovať

lunimus, 7.5.2014 o 13:39

Hláčik? - to mi nič nehovorí (čo neznamená, že to neexistuje) ... ale, keďže nikto nereaguje, tak to asi nebude typické pomenovanie, resp. to nebude úplne typická nástraha ... Skús nám popísať, kde si sa s tým stretol, alebo pri akej príležitosti si počul slovo "hláčik" ... jediné, s čím mi to je podobné, kde si to mohol počuť a zle rozumieť je slovo "vláčiť", čo je rybolovný spôsob a vláčia sa napr. voblery, čo sú nástrahy, ktoré aj pre oko rybára asi najlepšie imitujú rybku. Ak hľadáš toto, tak na anglicky hovoriacich stránkach to nájdeš pod názvom Lures. Btw. kúpiť to môžeš v každom jednom rybárskom obchode, prípadne si to môžeš vyrobiť sám, čo tiež nie je extra veľký problém :) ◄ reagovať