dnes je sobota,  22. február 2020,  meniny má Etela,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 06:44,  dnes západ slnka: 17:15
C.B. ONE, s.r.o.

Prefíkaná násada? - príbeh

autor: gamo
pridané: 24.8.2010 22:49

Bola slnečná augustová nedeľa, údajne jedna z posledných v tomto roku. Síce slnečné dni nepatria medzi najpopulárnejšie medzi pstruhmi, dúfajúc vo večerné rojenie hmyzu som sa vybral k vode.

 

Ako vhodná voľba sa mi javilo mrtve rameno Dunaja, kde sa pred rokmi zvykli vysádzať pstruhy a dodnes sa tam chytajú "zatúlané" aj 3kilové dúhaky, ktorým sa vďaka čírej priesakovej vode dobre darí.

 

Hneď po príchode k vode som zbadal statnú 35ku... a po chvílke ďaľšiu, ďaľšiu a ďaľšiu... Slovom, opäť zarybňovali! Ryby sa preháňali cca pol metra pod hladinou a krúžkovali len občasne, tak som najskôr zvolil prívlač. Po niekoľkátom náhode prišli k vode miestne "stálice", rozbalili kaprárske teleskopy (tí pokročilejší plavačkové match prúty) a nahodili si - pufinky, kukuricu, ale aj kostniaky, hnojáky, cvrčky, nakoľko to je voda kaprová s doplnkovou osádkou pstruha, takže lov na živočísne nástrahy je, na škodu pstruhov, povolený.

 

Akoby toho nebolo dosť, začalo sa masívne krmenie. Na úvod pol kilečka pšenice, kukurice (tí pokročilejší pstruhových peliet). Po asi 3 minútach sa rozhovorili a začali ma presviedčať, že to nemá zmysel. Že oni (dovedna piati), sem chodia už 2 týždne, odkedy zarybňovali, a chytili dokopy 4 dúhačiky. Že "vobléry, plandavky, gumy, nato sú to tie pstruhy príliš prefíkané..."

 

Faktom bolo, že o moje najosvedčenejšie voblery nejavili najmenší záujem. Načo by aj mali, keď ich títo dobrí páni chodia denne prikrmovať...? Zvolil som teda variantu B, muškárinu. Azda si už aspoň trochu privykli na hmyz čo popadá "z hora". Naväzujem bledohnedú podenku, ktorá sa práve rojí, veľkosť č. 16... Po 10tich minútach švihania som zožal akurát posmech od rybárov a jeden nepremenený záber od ryby. Robím rozbor vodného hmyzu, viažem malú nymfu kriváka... A nič. Istý pán zahlási "dám dole klobúk pred tým, kto tu dnes chytí dúhaka..."

 

V tom ma napadá spásonosná myšlienka. Jediné, na čo dúhaky spoľahlivo reagujú, sú pelety, ktorými ich miestny majstri krmia (pravda, aby na ne aj chytali, to ich nenapadlo). Tak vyberám muchu potočníka, sťahujem jej krídelká do tvaru pelety a po pár menších úpravách je z mojej krásnej muchy celkom obstojná peleta. Následne nahadzujem; nie hladko a jemne, ale naschál neohrabane a hlučne, aby mucha spravila na hladine rozruch a... záber, po 2 sekundách od náhodu okamžite zalovil a ja zdolávam prvú 35ku... V nasledujúcich 10tich minútach ešte ďaľšie 4 ryby, pán "s klobúkom" radšej anglicky zmizol aby si ušetril svalovicu na ruke a domáci ma spovedajú, na čo to tak berú...

 

 

Nuž, na potočníka ;-))

počet zobrazení: 2 977
počet hlasov: 7
kategória: lov rýb