dnes je sobota,  22. február 2020,  meniny má Etela,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 06:44,  dnes západ slnka: 17:15
globpneu.sk

Nuda ( pláž ) , na rybačke ? - príbeh

autor: LOMI
pridané: 11.2.2012 17:24

 


 


 


 


 


 


            Ááách , prečo sa mi tak ťažko vstáva , už je skoro sedem a ja som chcel o piatej isť na ryby.


Rýchlo raňajkujem , stravu na deň mám pripravenú , udice a potreby v aute tiež , môžem vyraziť. Za hodinu som na mieste.


            Mám rád vody na Záhorí , môj cieľ je Centnus ( podivný názov ) , bývalé rameno Moravy.Pre mňa voda plná tajomstiev , očakávaní a pocitu radosti zo života.


            Pri jazere ma čaká krásne , čerstvo pripravené miesto , vykosené rákosie , po stranách lekno , pod nohami hustá , tmavozelená tráva , pre rybára raj na zemi. Zakrmujem vpavo , vľavo , len kúsok od brehu , kde končí trstina . Nahadzujem plavákové udice , kukurica , zemiak , čo vám bude lepšie chutiť ?


            Počasie nádherné , slnko , nikde nikoho , len rákosníci svojim čiri - čiri , si niečo dohovárajú. Tak , takto to mám najradšej ! Čas ale nestojí , poskočil , zábery neprichádzajú. Vánok priplavil predo mňa drobné vodné rastlinky a vytvoril na hladine zelený koberec. Občas počujem "cmuk" - malý otvor , ten sa hneď stráca. To sa stále opakuje , napadá mi dať na háčik kúsok kôrky z chleba . Pokladám nástrahu na " koberec ", plavák len tak , na voľno, visí nad vodou .


"CMUK" - kôrka zmizla , silon sa napína , sekám - drží ,ryba hneď zatáča do tŕstia , nestačím ju zadržať a ostáva tam trčať. Rákosie sa pohybuje , vidím kde je. Trvá to naťahovanie už dlho , som nervózny , násilný , konečne ju vyvádzam na voľnú vodu. Krúti sa v kruhu , tlačí sa ku dnu , nedá sa podvihnúť , cítim jej váhu . Vylovujem krásneho lieňa - 46 cm.Keby som už nič nechytil , som spokojný.


             Je pred obedom , začína byť horúco , začína sa mi driemať . Na druhej strane vidím prichádzať na bicykloch dve slečny. Na lúke , takmer proti mne , rozkladajú deky , vyzliekajú sa natierajú , chichocú . Spodné prádlo im asi zavadzia - ostávajú nahé . Jedna tmavá , bacuľka , druhá ryšavá. 


              Do paroma , veď musia o mne vedieť , aj keď ma trochu kryje rákosina .


              Nedá mi , vyberám z batohu kuker , "Fííí - hádam štvorky , šmírujem.


              Za krátko si to všimli , čo ich ešte viac rozveselilo , prehýbajú sa od smiechu ,dokonca mi jedna zakývala , potom si ľahli , protilahlý breh je vyšší , ako moje stanovište , koniec striptýzu . Potvory !


               Ja chytám ryby !!! 


                Ale tie , asi pre teplo , neberú , majú siestu . Naťahujem sa v tráve , ani nezbadám , slnko , už svieti šikmo , do očí. Prichádzajú domáci rybári , oškvarené dievčatá , sa rýchlo obliekajú a miznú.


                 Na hladkej hladine , vidím tvoriť sa hadivé pásy , malé vlnky . Ryby sú na vrchu ! Balím kapráky. Chodím okolo vody a kde sa dá , cez rákosie , všade pohyb . 


                  Beriem prívlačovku - rotačka MEEPS č. 2 , žltá , z čiernymi bodkami , okamžite


na karabínke. Už po pár hodoch , cítim , niekto má záujem . Zakrádam sa popri trstí , kde


je medzera , skúšam a už je to tu ! Záber - krásny boleň - 65 cm , zakrátko druhý , taký istý.Potím sa od vzrušenia , horúčka stúpa , mám hádam 40  st. C. Prichádzam naproti domácim rybárom - tretí boleň !


                   Bolo to už na mňa dosť , no na "miestnych " priveľa.


                  " Páľ do p..e , s tím plechem , máš už tree , keď obejdu tú vodu , tak ťa nakopu ,že sa posereš "...a ešte veľa vybraných slov.


                    Tak sa dívajte - volám na nich - a púšťam boleňa.


                    Nezaobíde sa to bez ich komentára ,počujem , ako jeden z nich hovorí - "to je k...t , já bych ho nepustiu ".


                     Odchádzam k autu , nechce sa mi s nimi komunikovať. Teleskop zložený , ukladám veci aj ryby do auta ,chcem si ešte vydýchnuť , obraciam sa k vode , opojený zážitkami.


                      Do čerta , voda sa stále hmýri , neovládam sa , teleskop je už zase " dlhý ".Tu na mňa nedovidia . Pár hodov , záber !  Ale aký ! Cievka navijáku spieva dlhú pesničku , Dzzzzzzzzzzzz...,ryba vyráža k druhému brehu a popri ňom , sa stále vzďaľuje . mám tam novú 0,25 - ku , napätú , proti slnku svieti , ako laserový lúč . Ubudlo mi hádam 50 m. silonu.Koryto dlhého jazera zatáča , vlasec mám už cez trstinu na mojej strane . Tak dosť , priťahujem brzdu a pumpujem . Ide to ťažko , ale po metri - dvoch ,získavam silon zpäť na naviják.Trvá to dlho , konečne , 5 - 6 m. od brehu vidím záblesk širokej ryby - žltý -,to nie je boleň . Mám sumca či čo ?


                        Bol to tolstolobik pestrý - 96 cm,12,60 kg , chytený za chrbát , pod plutvou.


                        Deň bol pestrý ako tolstolobik , na tejto rybačke teda , nebola žiadna nuda !


                                                                                                       Petrov zdar   !


 


 


 


 

počet zobrazení: 3 962
počet hlasov: 2
kategória: zážitky pri vode