dnes je pondelok,  21. október 2019,  meniny má Uršula,  počet dní do splnu: ,  dnes východ slnka: 06:19,  dnes západ slnka: 16:43
Kúpou trička s logom PetrovZdar.sk podporíte chod portálu PetrovZdar.sk
C.B. ONE, s.r.o.

Sumček americký - recept

autor: lunimus
pridané: 4.10.2013 23:25
počet zobrazení: 9 657
počet hlasov: 1
potrebujeme:
Sumček americký, múka, mletá červená paprika, korenie, soľ, olej

postup:
Sumčekov amerických je na niektorých revíroch viac, než je zdravé. Mnohí rybári ich vyhadzujú do kríkov, lebo si myslia, že ich spracovanie je náročné. Pravdou však je, že to "len" nevedia.
Sumček americký je delikatesa a prezradím vám celý a jednoduchý postup prípravy. Stačia dokonca aj 10cm kusy.
Sumčekov beriem po jednom a ostrým nožom im urežem hlavu, prerežem brucho a prstom stiahnem vnútornosti. Následne useknem prsné plutvy a chrbtovú plutvu, ktoré majú ostré ostne. Pozor, chvostovú plutvu treba zachovať. Takto pripravené sumčeky dávam do misky. Akonáhle mám všetky sumčeky pripravené, nechám na sporáku zovrieť v hrnci vodu.
Sumčeky chytám za chvostík a ponorím ich do vriacej vody, kým koža nezbelá (trvá to cca 7-8s). Potom sumčeka vytiahnem a ostrou hranou noža zoškrabnem kožu dole, useknem chvostovú plutvu a čisté mäso dávam do ďalšej misky.
Celé spracovanie sumčeka trvá cca 30-40s čiže vo finále to nie je o moc náročnejšie, ako získať čisté mäso z kapra :)

Potom zmiešam hladkú múku so soľou, mletou paprikou a korením. V tejto zmäske obalím mäso sumčeka a opražím na oleji.
Ako prílohu je možné použiť chlieb, rohlíky, alebo zemiaky, prípadne čokoľvek iné podľa chuti :)
kategória: pečenie rýb
 

komentáre

lunimus , 31.10.2013 o 12:17

ak nebudeš chytať tak malé sumčeky, ako sú na chorvátskom kanáli, ale nachytáš aspoň 15-20cm kusy, tak nám tých 30sk možno bude stačiť ... Na chorvátskom kanálije priemerná veľkosť uloveného sumčeka cca 12,5cm ... samozrejme už som tam ulovil aj 25cm kus, ale na ulovenie takéhoto "macka" musíš vytiahnuť ďalších 20 kusov 10 centimetrových :) Nič to však nemení na fakte, že príprava sumčeka je naozaj relatívne jednoduchá :) ... a spolučnú rybačku na dunaji samozrejme beriem :)

visage , 6.10.2013 o 9:07

no Laci teba beriem v lete na Dunaj , nachytám ti na jednom mieste 30 SA a ostatné bude na tebe :D , berieš ? a najeme sa všetci :DDD